Szczepienia: co wiemy, a co wiedzieć powinniśmy...

injection-519388_640 (1)Akcje szczepienia znajdują sobie zarówno rzesze zwolenników, jak i nie mniej liczną grupę przeciwników, którzy nie zgadzają się na wprowadzanie do organizmu swojego i swoich dzieci wirusów. Organy rządowe przekonują Polaków, że warto poddawać się szczepieniom ochronny, jednak czy skutecznie?

 

Co o szczepieniach i szczepionkach wiedzieć warto?
 

O szczepieniach zrobiło się głośno, gdy część zaangażowanych rodziców postanowiła nie pozwolić na szczepienie swoich dzieci. Sprawa okazała się kontrowersyjna, bowiem według polskiego prawa, każde dziecko przechodzi obowiązkowe szczepienia, kalendarz takich szczepień publikowany jest co roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (kalendarz na ten rok, można znaleźć na – Program Szczepień Ochronnych). Obok dzieci, obowiązek szczepienia mają również dorośli w stosunku do, których zachodzi wysokie ryzyko zachorowania.

 

Szczepionka, czyli tarcza przeciw:
 

injecting-519389_640

W Polsce dostępne są szczepionki przeciwko: błonicy, tężcowi, cholerze, grypie oraz tzw. świńskiej grypie, wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B, gruźlicy, hib, HPV, krztuścowi, odrze, ospie, różyczce, śwince, rotawirusom, pneumokokom, poliomyelitis, meningokoki, boreliozie, można w ten sposób również uniknąć duru brzusznego.

 

Tarcza, której może zabraknąć...
 

Co roku Minister Zdrowia publikuje wykaz leków w stosunku do, których istnieje zagrożenie, że może ich zabraknąć na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – obwieszczenie, w tym roku takie ryzyko istnieje również w stosunku do niektórych szczepionek. Za mało w Polsce jest między innymi szczepionek na WZW , błonicy, tężcowi oraz poliomyelitis. Wszystkie szczepionki, których może zabraknąć znajdują się na liście szczepień obowiązkowych.

 

Zaszczep w sobie chęć szczepienia”

Organy Państwowe przekonują obywateli, że powinni się szczepić. Główny Inspektorat Sanitarny zorganizował akcję „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, specjalnie na jej potrzeby stworzono również stroną internetową – link, na której można odnaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących szczepień. Strona naprawdę interesująca, ale zdecydowanie ginie w natłoku informacji pochodzących z innych portali. Aby ta promocja była skuteczna Inspektorat zdecydowanie powinien skorzystać z usług SEO – pozycjonowanie, bowiem chce kierować akcję do obywateli, jednak w rzeczywistości niewielu Polaków o niej słyszało.
 

syringe-417786_640

Szczepienia.info – czyli Ministerstwo Zdrowia w akcji
 

Ministerstwo Zdrowia zarówno na swoich strona zachęca do szczepień ochronnych (w tym przypadku przeciwko grypie), stworzono też specjalny portal informacyjne dotyczący szczepień - www.szczepienia.pzh.gov.pl.

 

Skuteczność akcji informacyjnych

Według badań aż 92% Polaków wskazuje, że istnieje potrzeba rzetelnych informacji na temat szczepień. Według badania opinii publicznej Millward Brown aż połowa respondentów (45%) zapytana o to gdzie szuka informacji na tema szczepień odpowiedziała, że na forach internetowych i bloga – co jasno pokazuje, że brak nam podstawowych informacji, a działania organów państwowych w tym zakresie są mało skuteczne. W akcję promocji wiadomości dotyczących szczepień zaangażowała się również Polska Agencja Prasowa poprzez projekt „Zaszczep się wiedzą” ( zobacz tu - strona www).